english russian
 

 
BOMBUS (джмелі)
 
 
Головна сторінка
Джмелі
Питання-відповідь
Форум
Контакти
Корисні посилання
Copyright © 2007-2017
by Konstantin Shevchenko

Набори для самостійного визначення схожості насіння в домашніх умовах


Розведення джмелів


1. Отримання плідних маток після діапаузиМаток джмелів на початковому етапі відловлюють з природи. Для розведення найбільш ефективний вид джмелів B. Terrestris.
Для високої якості джмелиних маток необхідно створити умови, максимально наближені до природних. Перш за все проводять штучну зимівлю в лабораторних умовах. Це сприяє проходженню всіх необхідних біологічних процесів в тілі джмеля, що необхідно для високої якості маток.

Маток слід відловлювати весною при перших вильотах. При більш пізньому вилові маток їх якість значно гірша - за нашими даними, понад 50 % маток, які літають в середині травня - початку червня заражені нематодою - Sphaerularia bombi.
При подальшому розведенні в лабораторних умовах можливо буде отримувати плідних маток, та не залежати від вилову в природі. Особин, выдловлених з природи, необхідно обробити проти кліщів, які можуть знаходитись на тілі матки (роди Parasitus, Scutacarus, Cuzinia ) або в трахеях (Acarapis woodi). Обробка проводиться з допомогою препарату "біпін" та інших.

2. Відбракування

Відбраковуються матки, які в цей період не виявляють належної активності, або є підозри на наявність хвороб.

3. Стимуляція розвитку яєчників


Після того проводиться стимуляція розвитку яєчників з допомогою СО2. Маток розміщують в садки, в яких їх забезпечують білковим та вуглеводним кормом.

Можливо відгодовувати маток у садках для закладки гнізда. Вуглеводний корм - розчин цукру ( сироп) з вмістом води 50 %. Білковий корм - свіжий пилок , або суміш сиропу з пилком ( 80% сиропу, 20% пилку). Після діапаузи необхідно поновити запас поживних речовин. Тому маток джмелів інтенсивно відгодовують протягом кількох тижнів, після чого матка може відкласти першу партію яєць. В цей період слід забезпечити такі умови: повноцінний вуглеводний та білковий корм, моціон, відсутність патогенних організмів, сприятливий температурний режим та вологість, відсутність подразнюючих факторів: світло, вібрація, звуки.

4. Закладання першого виводку


Якщо організм джмеля досягне певного стану, коли матка зможе потенційно відкласти яйця, її розміщують в індивідуальну конструкцію для закладання гнізда.

Всі маніпуляції з джмелиною сім’єю проводять в спеціальній конструкції для закладання гнізда. Ця конструкція повинна відповідати наступним вимогам: нешкідливий матеріал, який витримує дезінфекцію, миття, можливість для огляду сім’ї та контролю за розвитком, зручне поновлення кормів, годівниці повинні виключати можливість загибелі в них робочих особин.

Сама конструкція повинна мати вентиляцію, бути легкою, зручною, дешевою.В період закладання гнізда звертають особливу увагу на відсутність стресів, стерильність, вологість та температуру. Конструкцію обладнують вуглеводним та білковим кормом, матеріалом для конструювання медових горщечків та пакетів. Цей матеріал повинен мати гарні конструктивні якості, безпечний, дешевий, асептичний.
Через кілька днів матка будує медовий горщечок (показник того, що все відбувається належним чином).

Згодом джміль будує невелике поглиблення на пилковій кульці, куди відкладає близько 8 яєць (робить так званий „пакет”).
З них виходять невеликі білі личинки, яких матка годує вуглеводним кормом. Білковий корм вони споживають з пилкової кульки, на яку матка відкладає першу парію яєць.

5. Відбракування


Матки, які не заклали гнізд, мають погану активність відбраковують. Маток, які загинули, розтинають та досліджують на наявність інфекційних хвороб.
Якщо маток упіймали в природі, то цілком можлива наявність гельмінтів, зокрема сферулярії (Sphaerularia Bombi).

А.6. Дорощування до товарного стану


Ще на коконах першого виводку матка будує наступний пакет.

Личинок другого виводку будуть годувати робочі особини. Тепер матка не приймає участі у годуванні личинок.

Всі роботи в гнізді виконують робочі особини.

Сім’ю переносять у конструкцію для дорощування.Після виходу виводку кількість робочих може досягати 30-50 робочих.
Вона практично являє собою основу майбутньої товарної сім”ї, але білковий та вуглеводний корм подано дещо іншим чином, для зручності використання в лабораторії.

А.7.Реалізація


Коли сім’я досягає товарної якості - кількості 50-60 робочих, пакети, кокони, її розташовують у джмелівники, обладнані вуглеводним кормом, дають незначну кількість білкового корму та реалізують.

Джмелівник, в якому реалізують сім’ю джмелів, повинен відповідати наступним вимогам: нешкідливий, дешевий, легкий, гарно зберігати температуру, достатньо міцний. Повинен обов’язково мати вуглеводний корм на увесь цикл життя колонії джмелів, достатню вентиляцію, льотки на вліт-виліт, та тільки вліт, для того, щоб зібрати сім’ю перед профілактичною обробкою рослин.
Перед транспортуванням кожній сімї дають невелику кількість білкового корму, щоб запобігти нестачі білкового корму, і як результат – викидання личинок з пакетів. Слід звернути увагу, щоб білкового корму було без надлишку. Доки в сімї є надлишкові запаси пилку джмелі погано запиляють рослини в теплиці.

Б.6. Відгодівля сім”ї


Найкращі сімї відбираються на на репродуктивні потреби – з них отримують високоякісних самців та самок. Вони повинні відповідати наступним вимогам: Сім”ї, з яких вони отримані, повинні мати велику кількість робочих особин, гарну інтенсивність росту, нормальне для даного виду забарвлення, гарну активність оптимальну масу та розмір, гарну льотну активність. Такі сім”ї забезпечують кормом (білковим та вуглеводним) в кількості, достатній для інтенсивного розвитку.

Б.7. Отримання репродуктивних особин


В процесі розвитку джмелиної колонії кількість робочих джмелів зростає до 100-200 особин. Матка й робочі особини починають відкладати незпліднені яйця, з яких будуть вирощувати самців.

Робочі надзвичайно інтенсивно годують личинок. При цьому з цих коконів виходять самці та самки.

Б.8. Парування


Після появи самців в гнізді, приблизно через тиждень почнуть з”являтись і молоді самки. Тоді репродуктивних особин розміщують в садки для парування розміром 70*70*70 см. В садку повинен бути якісний білковий та вуглеводний корм.

Акт копуляції проходить у вранішні години, й триває від 15 до 45 хвилин. Самки можуть паруватись з кількома самцями. Самці, на відміну від медоносних бджіл, не гинуть після копуляції.

Б.9 Підготовка маток до зимівліЗапліднених маток утримують в садках та інтенсивно відгодовують для розвитку жирового тіла. Це забезпечить достатню кількість поживних речовин у тілі джмеля, для зимівлі.

Слід забезпечити поступове зниження температури в садках з джмелиними матками від 20 до 5 гр.С. В садок розміщують ємності з дезінфікованим торфом для того, щоб матки могли заховатись в нього на зиму. Розміщують ємності з торфом та маток в холодильник при температурі +1 гр. С. на 3 місяці. Після цього строку маток можна активувати, провести стимуляцію розвитку яєчників та почати закладання нових гнізд.