english russian
 

 
BOMBUS (шмели)
 
 
 
Головна
Джмелі
Корисні посилання
Співробітництво
Новини та статті
Питання-відповідь
Карта сайту
Контакти
Copyright © 2007
by Konstantin Shevchenko

Вогнівка суспільна
(Aphomia sociella L.)

Небезпечним шкідником гнізда джмелів є вогнівка суспільна - (Aphomia sociella L.). (Lepodoptera, Pyralididae). Її гусінь пошкоджує не тільки запаси пилку, а й повністю знищує розплід джмелів.

Літ метеликів в природі фіксується в червні-серпні. Гусінь зустрічається не тільки в гніздах джмелів, а й ос (Корнеліо М.П., 1986).

Влітку самка знаходить вхід в гніздо джмелів, яке знаходиться, здебільшого, на поверхні землі, й відкладає яйця. Коли гусінь вийде з яєць, вони плетуть шовкові галереї, де й живуть. Джмелі не можуть розірвати ці нитки, й розширити об'єм гніздової камери. В гнізді робиться тісно, й підвищується температура. Джмелі змушені посилювати вентиляцію, й викидати личинок. (Вовейков Г.С., 1954 )

Крім того, гусінь з'їдає всі кормові запаси, увесь джмелиний віск, й повністю знищує розплід. Боротися з гусінню, яка захищена міцними шовковими нитками, джмелі не можуть, хоча до дорослих особин, які знаходяться в гнізді, відносяться досить агресивно, навіть зажалюють. Після харчування гусінь плете міцний кокон, та зимує в ньому. Протягом весни вона стає лялечкою, й влітку виходить доросла особина. (Oliver Prys-Jones, Sarah A. Corbet, 1987). Заражені сім'ї гинуть.

Слід зазначити, що відсутність довгого ходу до гнізда значно збільшує шанси на зараження сім'ї. Вогнівка часто з'являється в гніздах, які розміщуються в джмелівниках без льоткового трубопроводу, тож наявність його в джмелівниках, які стоять в природі, бажана.


 

  Rambler's Top100    Джмелі