english українська
 

 
BOMBUS (шмели)
 
 
 
Головна
Джмелі
Корисні посилання
Співробітництво
Новини та статті
Питання-відповідь
Карта сайту
Контакти
Copyright © 2007
by Konstantin Shevchenko
Конопіди
(Conopidae, Physocephala)

   Конопіди - паразити джмелів. В літературі паразитування на джмелях, поодиноких та медоносних бджолах личинок мух родини Conopidae називається конопідозом (лат. - Сonopidosis).
    Дорослі мухи середньої величини, з великою кулеподібною головою, що перевищує ширину грудей. Антени часто подовжені, хоботок довгий, міцний. Черевце струнке, середня поперечна жилка перетнута поздовжньою жилкою. Колір - чорного, бурого та жовтого тонів. Деякі види за формою подібні до ос. Рідкісні, зустрічаються одиничними екземплярами в ареалі своїх хазяїв.
    Вражаються самці, робочі особини. Матки майже не вражаються.
    Літ мух спостерігають в червні-серпні на квітах. Конопіди нападають на комах під час польоту або відвідання квітів. Муха блискавично відкладає миттєвим дотиком в дихальце або на тіло хазяїна своєрідне, оснащене відростками-якірцями яйце. Коли личинка виходить, проникає через дихальце в середину джмеля, й розміщуються в черевній порожнині. З часом личинка набуває грушеподібної форми, й заповнює собою все черевце, з'їдаючи кишечник, м'язи, органи. Голова дорослої личинки знаходиться в грудях джмеля, й виїдає значну частину грудних м'язів. Дозрівання кокону проходить в середині шкірки личинки. Білий, а потім коричневий кокон знаходиться в середині черевця комахи. Мухи виходять через 20-25 днів, але більшість їх зимує, й виходить на наступний рік. В кожній комасі розвивається лише один папарзит.
    На джмеляж паразитують такі види: Physocephala rufipes, Physocephala saggitaria. ( За матеріалами О.Ф.Гробова, А.М. Смирнова, Е.Т. Попова, 1987).
    Міри боротьби з конопідозом не розроблені.
    В умовах Київської області випадки конопідозу зустрічаються надзвичайно рідко.

 

  Rambler's Top100