english українська
 

 
BOMBUS (шмели)
 
 
 
Головна
Джмелі
Корисні посилання
Співробітництво
Новини та статті
Питання-відповідь
Карта сайту
Контакти
Copyright © 2007
by Konstantin Shevchenko

Мурахи
(Formicidae)

Мурахи (Formicidae) - безкрилі комахи (крила мають самки в період парування, та самці). Стебельце черевця з одним або двома кільцями.

Найчастіше зустрічаються садовий, або чорний, рудий лісовий, темно-бурий лісовий та інші види мурах (О.Ф.Гробов та ін. 1987). Деякі дослідники вважають, що мурахи є основними ворогами джмелів, оскільки розкрадають не тільки запаси корму в гніздах, а й знищують розплід, коли відсутня матка в гнізді, або мала чисельність сім'ї (Г.С. Вовейков, 1954). Нападаючи на гніздо в великих кількостях, мурахи нападають на дорослих особин та можуть знищити гніздо повністю.

Мурахи для джмелиної сім'ї небезпечні на всіх стадіях розвитку, а особливо в початковий період, до появи робочих особин. Під час вильотів самки за кормом, мурахи без перешкод проникають в гніздо, яке може знаходитись не тільки над землею, але й глибоко в землі. Якщо самка знаходиться в гнізді, проникнення мурашок заважає їй обігрівати розплід, що призводить до охолодження гнізда. При постійних нападах мурах розплід охолоджується, матка покидає гніздо та намагається заснувати нове, або змінити самку в іншому гнізді. При наявності в сім'ях робочих особин частина їх відволікається від обігріву розплоду та фуражировки для охорони гнізда при нападі мурашок.

Для боротьби з мурашками пропонують використовувати 5% зернистий гептахлоран (С.И. Малишев, 1963), для профілактики - липку стрічку, машинне мастило, ентомологічний клей, солідол (Н.Р. Богатырев, 2001), нафта, автол, солідол, інші мінеральні мастила(О.Ф.Гробов та ін. 1987). На нашу думку, використання різноманітних хімічних речовин, нафтопродуктів недоцільне з точки зору токсичності для навколишнього середовища та й джмелів також. Недоліком більшості вищеназваних засобів є те, що їх треба досить часто поновляти, оскільки при забрудненні пилом ефективність їх дії значно зменшується. Оптимальним рішенням є встановлення джмелівників на підставки з водою. Схема зображена на малюнку.

Мурахи не здатні цілеспрямовано пливти по воді, й, зазвичай, уникають цього. Така підставка екологічно не шкідлива, й дає практично 100% запобігання проникнення мурахів в гніздо. Слід звернути увагу на те, щоб у воді не було сторонніх об'єктів (листя, гілочок, трави, і т.п.), по яких мурахи можуть пройти через воду. Також слід звернути увагу на те, щоб джмелі-фуражири не потрапили у воду. Досить непоганий ефект від проникнення мурах дають клаптики кролячої шкурки, якими оббивають кілки, на яких розміщується джмелівник. Мурахи погано рухаються по хутру. Цими не надто складними способами можна уникнути мурах.


 

  Rambler's Top100    Джмелі