english українська
 

 
BOMBUS (шмели)
 
 
 
Головна
Джмелі
Корисні посилання
Співробітництво
Новини та статті
Питання-відповідь
Карта сайту
Контакти
Copyright © 2007
by Konstantin Shevchenko

   Деякі хальциди, зокрема Melittobia Acasta, є паразитом джмелів. Крім того, паразита зафіксовано в бджолиних сімях, на передлялечках та лялечках мегахілід, в коллетид, сфекоїдних ос, лускокрилих, двокрилих, інколи, навіть, на личинках жуків. Зустрічаються на Європейській частині, Кавказі, Закавказзі, Середній Азії, Північній та Південній Америці (Зерова М.Д., Ромасенко Л.П., 1986)
    Самки окрилені, не менше 1 мм довжиною, чорного або темно-коричневого кольору, блискучі. Самці світло-коричневого кольору, з дуже короткими крилами, без очей, з специфічними клішнеподібними антенами, якими стискають антени самок під час парування (О.Ф.Гробов, А.М. Смирнов, Е.Т. Попов, 1987).
    Самці не живляться, а самки споживають тканинну рідину хазяїв, на тілі яких вони відкладають яйця. Самки можуть не харчуватись протягом двох місяців. Відкладати яйця можуть як запліднені, так і незапліднені самки. З яєць незапліднених самок виходять самці, з якими вона парується, в середині кокону, й потім відкладає запліднені яйця, з яких виводяться інші самки й самці. Загалом, акт копуляції триває короткий час, повторне запліднення відбувається рідко.
    Самка потрапляє в гніздо джмелів, вибирає місце для прогризання кокону, зазвичай з нижнього боку, де джмелі не потурбують. Прогризання кокону хальцидою триває приблизно 7-15 хвилин. Після цього Мелітобія протискує в середину кокону голову, груди, потім специфічними рухами протискує черевце. Проникнення в отвір триває близько 30 секунд. В цей же отвір може проникнути й інша самка. В наших дослідах за добу Melittobia Acasta відкладала 6-10 яєць, хоча за літературними даними, може відкладати значно більше. Протягом дня самки відкладають яйця кілька разів, максимум яйцекладки настає в 5-7 денному віці, кількість відкладених яєць за добу часто перевищує 100 шт.
    З яєць через 2 дні виходять личинки, подібні до личинок інших перетинчастокрилих. Вони знаходяться на жертві, й харчуються нею. Через 8-10 днів личинки закінчують харчування, й після виділення екскрементів зразу окуклюються, не утворюючи кокону.Через 8 днів з лялечок утворюються дорослі особини, які заражують інші кокони. Дорослі особини можуть відкладати яйця у віці 2-6 діб, рідко через 24 години, або на 11-13 добу після парування. Літ мелітобій у природі спостерігається з другої половини травня, до кінця жовтня.
    З заражених коконів джмелі викидають личинок хальциди, таким чином намагаються боротися з шкідником. Але така боротьба є малоефективна. Зазвичай, коли в гнізді зя'вилась мелітобія, гніздо через деякий час гине.
    Слід зазначити, що Мелітобія надзвичайно може зашкодити гніздам в лабораторії, де на одиницю площі припадає велика кількість джмелиних сімей. Ще одна негативна сторона - мелітобіоз дуже важко діагностувати на початковому етапі, коли ж помічається викидання личинок хальциди джмелями - врятувати джмелину сім'ю практично неможливо.

 

  Rambler's Top100    Джмелі