english russian
 

 
BOMBUS (шмели)
 
 
 
Головна
Джмелі
Корисні посилання
Співробітництво
Новини та статті
Питання-відповідь
Карта сайту
Контакти
Copyright © 2007
by Konstantin Shevchenko

Parasitus fucorum

Часто на матках джмелів восени або весною можна помітити досить великих кліщів (фото). Це кліщі роду Parasitus. Найчастіше на джмелях зустрічається вид Parasitus fucorum. Їх кількість на одному джмелі часто буває кілька десятків. Маток практично не турбує їх присутність. Кліщі швидко бігають та добре тримаються на матці. Складається враження, що кліщі паразитують на джмелі, але це не так. Ці кліщі - постійні супутники джмелів, з допомогою яких вони й розселяються по світу. Уявіть, скільки часу треба пройти кліщу, щоб пройти хоча б 100 метрів. На матці джмелів кліщі перелітають на кілометри. Та й живуть ці кліщі в гнізді разом з джмелями.

Назва Parasitidae вибрана цій родині не вдало, оскільки назва вказує на паразитизм, хоча її представникам паразитизм не властивий. Кліщі паразитиди живуть в лісовій підстилці, органічних рештках які гниють, в гніздах гризунів, птахів та суспільних комах - в даному випадку - в джмелиних гніздах. Харчуються дрібними членистоногими, в тому числі й кліщами, личинками комах, колемболами (багатоніжками), ґрунтовими нематодами (М.С.Давидова, 1969).

Розселяються кліщі дейтонімфами. Дейтонімфа - стадія кліща, коли він ще не досяг стадії імаго - дорослої особини. Щоб стати дорослою особиною дейтонімфа линяє. Линька проходить коли вона потрапляє в сприятливі умови.

Стадії кліща такі: яйце, протонімфа, дейтонімфа, імаго. Яйце білого кольору, покрите липким секретом, з допомогою чого воно приклеюється до субстрату, та покривається його дрібними часточками, що забезпечує маскування, та перешкоджає висиханню. Личинка білого кольору, м'яка, має три пари ніг. Протонімфа має теж три пари ніг, склеротизована слабко, але починають формуватись щитки на тілі. Дейтонімфа значно склеротизована, навіть більше, ніж дорослі кліщі. Має чотири пари ніг. Найчастіше зустрічаються саме дейтонімфи цього кліща. Після розселення дейтонімфа линяє, й утворюється доросла особина - імаго. Дорослі особини мають чотири пари ніг, розрізняються самки та самці.

Загалом, кліщі не завдають шкоди для джмелів. Часто знищують личинок різноманітних комах, кліщів - паразитів джмелів. Хоча можуть розповсюджувати різноманітних збудників хвороб.


 

  Rambler's Top100    Джмелі