english russian
 

 
BOMBUS (шмели)
 
 
 
Головна
Джмелі
Корисні посилання
Співробітництво
Новини та статті
Питання-відповідь
Карта сайту
Контакти
Copyright © 2007
by Konstantin Shevchenko

Scutacaridae - скутакариди

Скутакариди - дрібні кліші, які зустрічаються на всій земній кулі. Живуть у ґрунті, моху, на різних комахах, наприклад, на мурахах Formica та Lasius. У джмелів можна зустріти кілька родів, на приклад, Scutacarus Gros , тип роду - Scutcarus acarorum Goeze,1780 (синоніми -Scutacarus femoris Gros, 1845, Disparipes bombi Michael,1884), та Acarapis Hirst, 1921 тип роду - Acarapis woodi (синонім -Tarsonemus woodi Rennie,1921).

Scutcarus acarorum не шкодить джмелям. Завдяки джмелям він розповсюджується (явище форезії). Хоч нам не вдалось роздобути малюнок саме Scutcarus acarorum, ви можете бачити малюнок дуже подібного до нього виду - Scutacarus mediocritarus Vitzthum (за Фітцумом, цит. по Е. Беккеру та Г.Уартону, 1955). Харчується кліщ на інших кліщах, наприклад, роду Parasitus (Oliver Prus-Jones, Sarah A. Corbet, 1987). Його можна зустріти на задній частині спинки джмелиної матки ранньою весною.

А от Acarapis woodi є паразитом медоносних бджіл та джмелів, викликаючи таку хворобу, як акарапідоз. Він живе в трахеях , та харчується гемолімфою, й інколи призводить до смерті хазяїна. Всі фази перетворень проходять в середині трахей, але дорослих кліщів можна зустріти і в зовнішньому опушенні комахи.
    Acarapis woodi спричиняє бджолам та джмелям потрійну шкоду - 1) харчується гемолімфою, 2) ймовірно, виділяє шкідливий секрет, 3) механічно закупорює трахеї (Е. Беккер та Г.Уартон, 1955).

Боротьбу з акарапідозом проводять карантинуванням хворих сімей , та за допомогою препаратів, які використовуються в бджільництві - фольбексу та його аналогів - етилхлорбензилату, ефірсульфонату, тедіону, фольбексу ВА. Детальні рекомендації можна знайти в спеціальній літературі по бджільництву. В нашому списку їх кілька (напр. Гробов О.Ф., Смирнов А.М., Попов Е.Т., 1987; Пчеловодство, 1999).


 

  Rambler's Top100    Джмелі