english russian
 

 
BOMBUS (шмели)
 
 
 
Головна
Джмелі
Корисні посилання
Співробітництво
Новини та статті
Питання-відповідь
Карта сайту
Контакти
Copyright © 2007
by Konstantin Shevchenko
Сенотаініоз (Senotainiosis) - враження медоносних, поодиноких бджіл та дорослих джмелів личинками мух роду Senotainia з родини сірих м'ясних мух. Сірі мясні мухи (Sarcophagidae) широко розповсюджені в помірному кліматі північної півкулі. Відомо більше 2 тис. видів.

Самки мухи сенотаінії мають довжину 5-8 мм, вони сірого кольору з широкими білими смужками на голові. Антени та передня частина голови жовті. Другий тергіт черевця на середині заднього краю має дві довгі щетинки. Мухи оселяються частіше всього на галявинах соснового лісу. Личинки живуть в органічних рештках, деякі є паразитами. В європейській частині вивчено 3 види, з них найбільш повно - Senotainia tricuspis. Самки з'являються на початку літа, зазвичай, коло гнізд джмелів або бджіл. Мухи заражують дорослих джмелів та бджіл на льоту, на відстані 1-3 м від місця виходу. На тіло хазяїна - на місце, між головою та грудьми, муха відкладає личинку. Зараження відбувається через кожні 6-10 с. Одна муха здатна відкласти 200-300 личинок. Личинки першого віку білі, веретеноподібні, довжиною 0,5-0,9 мм. Мають вузький головний кінець і тіло, яке складається з 13 сегментів, задній кінець заокруглений. Вона протягом 15 хвилин активно проникає через тонкі хітинові оболонки шиї в груди хазяїна, й розміщується під слинними залозами. Личинки порівняно швидко переходять в другу стадію, харчуються м'язами хазяїна 36 годин - 9 діб (звичайно - 3-4 доби). Після загибелі хазяїна личинка досягає розміру 1,1 мм, і знаходиться в трупі 5-7 днів, виїдаючи все. Потім вона залишає хітинову оболонку і мігрує в грунт до 20 см і там окуклюється. Розвиток у фазі лялечки відбувається за 12-18 днів. Повний цикл розвитку триває 28-35 днів; зимує лялечка. Кількість самців в популяції значно менше, ніж самок.

Одна самка сенотаінії протягом 1-2 днів може знищити 5-10 колоній джмелів (теоретично).
    Засоби боротьби. В місцях вильоту джмелів, де можлива поява сенотаіній, розкладають листи світлої жерсті, або скла білого кльору, покриті 0,05% емульсією циодрина.( За матеріалами О.Ф.Гробова, А.М. Смирнова, Е.Т. Попова, 1987).

В нашій практиці ми не зустрічали подібного захворювання, що може свідчити про досить рідкісні випадки сенотаініозу в останні роки в Київській області. Виходячи з цього, шкода від сенотаіній для популяції джмелів незначна.


 

  Rambler's Top100    Джмелі