english russian
 

 
BOMBUS (шмели)
 
 
 
Головна
Джмелі
Корисні посилання
Співробітництво
Новини та статті
Питання-відповідь
Карта сайту
Контакти
Copyright © 2007
by Konstantin Shevchenko

Сферулярія (Sphaerularia bombi)

Часто в кінці весни можна побачити джмелиних маток, які загинули. Найчастіше джмелині матки гинуть від гельмінта - сферулярії (Sphaerularia bombi). На малюнку зображено дорослого самця та самку сферулярялрії (по G.O.Polinar, P.A.Van Der Laan,1992, цит. за О.Ф. Гробовим, А.Н. Сотниковим,1998) Зазвичай сферуляріоз реєструється в другій половині весни, та на початку літа.

Хворих маток джмеля можна розрізнити за такими ознаками: вони не фуражирують, часто в'ялі, можуть час-від-часу перелітати з місця на місце, намагатись заритися в ґрунт, але не проводять пошукових польотів. У маток через виснаження не розвиваються яєчники, вони не шукають місць для закладки гнізда, не закладають гнізд, тільки харчуються. З часом матка джмеля гине від виснаженя. Розтин може показати, що в черевці матки джмеля знаходиться сферулярія,

інколи нараховується до 8 гельмінтів. Відмічають атрофію репродуктивних органів та corpora allata (Гробов О.Ф., Сотников А.Н., 1998). Дуже добре видно неозброєним оком розвинені матки гельмінтів, що можуть досягати довжини 1,5-2 см см. Часто можна побачити тисячі дрібних ниткоподібних молодих сферулярій, які розміщуються в порожнині тіла джмеля.
Вони споживають внутрішні органи, інколи проникають з черевця в груди джмеля. Молоді самки та самці залишають тіло хазяїна. Їх тіло характеризується наявністю стилета, стравоходу з двома поступовими розширеннями, розвиненого кишечнику. Самці мають парні спікули. Вульва самки коло заднього кінця тіла (Определитель паразитических нематод, 1954) . Запліднення відбувається в ґрунті.

Коли восени матка джмеля знаходить місце для зимівлі, запліднені самки проникають в тіло джмелиних маток, де й зимують. Весною, коли в джмеля після діапаузи нормалізується обмін речовин, гельмінти сильно видозмінюються. У них сильно розвивається матка, яка вивертається зовні. (мал.) Гельмінт споживає статеві органи матки джмеля.

Зовні матка, яєчники сферулярії покриті
Sphaerularia bombi розтягнутою стінкою вагіни, клітини якої сильно збільшуються в розмірах, а ядра надають поверхні нерівний характер. У гельмінта збільшується лише матка, величина якої може зростати в 20 тисяч разів, саме ж тіло сферулярії залишається без змін (Определитель паразитических нематод, 1954) . З матки сферулярії виходять тисячі гельмінтів. І цикл повторюється знову.

Щорічно в природі від сферуляріозу гине, великий процент джмелиних маток. Інколи ней відсоток досягає 50%. Засобів боротьби не розроблено. Але в штучних джмелині матки не хворіють на сферуляріоз, оскільки відсутній контакт з ґрунтом.
Sphaerularia bombi


 

  Rambler's Top100    Джмелі